PRAWO ŁATWIEJ

Rozkręcasz własny biznes – najprostsza droga przez administracyjne labirynty

13.10.2018

Rozkręcasz własny biznes – najprostsza droga przez administracyjne labirynty

jak założyć działalność gospodarczą Kancelaria DUbiel & Sawinda mazowieckie

jak założyć działalność gospodarczą Kancelaria DUbiel & Sawinda mazowieckie

Podpisanie umowy o pracę nie jest trudne – nie mówimy tu o wewnętrznych rozterkach typu „pracować czy nie pracować za 1500 złotych?”. Umowy o pracę nie mają najczęściej 10 stron, w większości przypadków nie ma też żadnych skomplikowanych ustaleń odnośnie zakazu konkurencji, okresu wypowiedzenia czy systemu premiowego, krótko mówiąc zapisów, które spędzałyby sen z oczu prawników.

 

Założenie i prowadzenie własnej firmy natomiast, aż takie łatwe nie jest. Chociażby dlatego, że samo złożenie wniosku do CIDEG wymaga od nas zdecydowania się na formę opodatkowania dochodu z działalności, a także wiedzy na kilka innych tematów, chociażby najprostszego rozliczenia czy prowadzenie działalności będzie nam się opłacać – czy będziemy płatnikami VAT-u, jakie składki trzeba miesięcznie pokrywać i jakie będą koszty prowadzenia przez nas działalności.

 

Jak najszybciej i najłatwiej przejść przez administracyjne labirynty?

 

Czy się opłaca?

 

Rozpoczęcie prowadzenia działalności od… otworzenia działalności gospodarczej, chociaż może logicznego działania, nie jest najlepszym pomysłem. Może się to dla nas skończyć nie tylko bankructwem, ale nawet popadnięciem w długi, jeżeli zainwestujemy w działalność, która nie będzie przynosić zysków.

 

Po pierwsze najlepiej, żebyś przetestował swoją usługę lub produkt. Czy jest popyt? Czy klienci są zainteresowani właśnie twoim konkretnym produktem? Czy uda ci się przebić przez konkurencję, która istnieje w tym momencie na rynku? Jeden miesiąc zysku nie gwarantuje długofalowych  sukcesów. Najlepiej przez kilka miesięcy obserwować rozwój wypadków, żeby upewnić się, że będziesz miał za co utrzymać siebie i dokonać koniecznych opłat – regularne dochody są konieczne.

 

Dostajesz duży feedback od klientów? To propozycje ulepszeń Twojego produktu czy skargi na jego jakość? Niezależnie od tego czego dotyczą sugestie klientów, powinieneś przeznaczyć część czasu, który poświęcasz na przemyślenie swoich szans w biznesie, na ulepszanie swoich usług i produktów tak, abyś w chwili pojawienia się kosztów związanych z prowadzeniem działalności, był przekonany, że konsumenci są zadowoleni z zakupu i będą polecać Twój produkt znajomym lub przynajmniej wygłaszać o nim pochlebne opinie lub wstrzymywać się od negatywnych. Jeżeli „biznes będzie się kręcił” warto spróbować go rozwinąć.

 

Po co działalność?

 

Czemu by nie dorabiać sobie wiecznie na „śmieciowych” umowach? Wiele osób pracuje „na czarno”. Trudno się dziwić, skoro państwo w wielu przypadkach po prostu utrudnia uczciwe „dorobienie się”. Jeżeli pracujesz na umowie o pracę, wiesz z pewnością dobrze jak wielkie koszty ponosi pracodawca, żebyś miał prawo do urlopu chorobowego… Bywa tak, że osoby, które zarabiają 2500 tysiąca złotych na rękę, mają w umowie wpisane 1500 zł plus 1000 zł premii uznaniowej, żeby obniżyć koszty. Przy kwocie 2500 zł pracodawca ponosi obecnie łączny koszt zatrudnienia pracownika w wysokości około 4200 zł – warto mieć to na uwadze, kiedy będziemy chcieli sami zatrudniać pracowników. Czasami outsourcowanie niektórych usług jest tańsze.

 

Bez działalności nie możemy się jednak reklamować przez chociażby prowadzenia strony internetowej, a bez reklamy rozwój jest bardzo powolny. Polecać Cię mogą tylko Twoi klienci, a jak sam rozumiesz, jeżeli jest ich kilku, nie mogą dotrzeć tak daleko jak dociera Twoja strona internetowa (przy dobrym zoptymalizowaniu) lub reklama na Facebooku.

 

No i trzeba założyć działalność gospodarczą, bo prawo „nakazuje” – w cudzysłowie, ponieważ nakaz ten jest dosyć nieprecyzyjny. Definicja mówi, że każda czynność zarobkowa, która wykonywana jest w sposób ciągły oraz zorganizowany spełnia definicję działalności gospodarczej. Nie wiadomo od jakiej kwoty przychodu zaczyna się działalność, ani ile ma trwać owa ciągłość trwania czynności zarobkowej. Z zapisu tego wynika jedno, jeżeli wykonujesz pracę, która przynosi ci stały przychód, powinieneś ją zalegalizować.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

Nie ma co ukrywać, chociaż samo złożenie wniosku do CEIDG nie jest skomplikowane i można tego w dzisiejszych czasach dokonać przez Internet, osobie która nie zna przepisów polskiego prawa zbyt dobrze, trudno będzie się poruszać w temacie podatków, rozliczeń, itd. Dlatego, jeżeli zamierzasz prowadzić działalność, zamiast plątać się w dokumentach i zawiłościach spraw prawno-administracyjnych, warto korzystać z porad prawnika i księgowej.

 

Księgowa pomoże ci policzyć ile powinny wynosić faktury dla klientów, żeby osiągnąć wymagany przez Ciebie dochód. Możesz to oczywiście sam policzyć, ale musisz liczyć się z tym, że w to co płaci klient może trzeba będzie także wliczyć podatek VAT. Jeżeli będziesz zatrudniał pracowników, księgowa może Cię uświadomić z jakimi kosztami należy się liczyć. Radca prawny przedyskutuje z Tobą różne formy prowadzenia działalności i z pewnością doradzi stosowne rozwiązania. Powie ci także jakie zobowiązania pociąga za sobą prowadzenia działalności – co i kiedy należy zapłacić, jaką dokumentację i jak należy przechowywać, jakie zgody lub uprawnienia trzeba mieć przy wykonywaniu konkretnych usług.

 

Zresztą prawnik pomoże w wielu innych sprawach. Jeżeli będziecie tego potrzebować, może nakreślić kosztorys dla startującej firmy, pomóc przy opracowaniu organizacji pracy lub doradzić przy ustalaniu postępowania w przypadku utracenia płynności finansowej. Pomoc może też dotyczyć pozyskania dodatkowych funduszy z banku na rozruch interesu i chociaż doradca prawny nie może napisać wniosku o dotację unijną za Ciebie, doradzi z pewnością z jakich programów możesz skorzystać. Pomoże w  uzyskiwania licencji, pozwoleń i patentów, ustalenia zasad przenoszenia praw autorskich w niektórych działalnościach z twórcy na klienta.

 

Lista czynności, w których prawnik może pomóc startującemu na rynku przedsiębiorcy jest naprawdę długa. Ostrożny przedsiębiorca korzysta z porad specjalistów, kiedy zaczyna prowadzić działalność, naprawdę mądry biznesman, kiedy wymaga tego sytuacja pozwala, by prawnik sprawował stałą pieczę nad jego biznesem lub korzysta z jego rad nawet wówczas, gdy sam jest już doświadczony w prowadzeniu działalności.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa