PRAWO ŁATWIEJ

Chcę zarabiać na blogowaniu – czy muszę zakładać firmę?

02.01.2019

Chcę zarabiać na blogowaniu – czy muszę zakładać firmę?

Blogowanie - czy trzeba zakładać działalnośc - usługi prawne Warszawa

Blogowanie - czy trzeba zakładać działalnośc - usługi prawne Warszawa

 

Od lat blogerzy zarabiają na blogowaniu. Wielu chciałoby zarabiać na swojej pasji, lecz Ci, którym udało się doprowadzić do sytuacji, w której są w stanie utrzymywać się i to na dobrym poziomie, z tego co kochają, w końcu zaczynają zastanawiać się, czy to wszystko jest aż takie łatwe, jak się zdaje. A co, jeżeli lada chwila Urząd Skarbowy zjawi się i każe zapłacić mi karę za podatki, które powinienem odprowadzać, a o których nie wiedziałem? I zaczynają czytać. A im dłużej czytają, tym mniej pewnie się czują…

 

 

Promując na blogu zawieramy umowy

 

 

 

Jest kilka sposobów zarabiania za pomocą bloga, ale każdy z nich jest realizowany w oparciu o jakąś umowę. Niezależnie czy sprzedajemy własne produkty, publikujemy artykuły sponsorowane czy robimy cokolwiek innego dla naszego partnera – konieczne jest uzgodnienie warunków współpracy. Przy publikacji wpisów sponsorowanych lub długotrwałej współpracy umowa zwykle jest zawierana na piśmie.

 

 

 

Jaka umowa?

 

 

 

Zależy od sposobu w jaki współpracujemy. Jeżeli Twoje zarabianie opiera się na afiliacji, zapewne korzystasz z programów typu Ceneo, AdSense – umowę zawiera się przez założenie konta w programie oraz niezbędną do tego akceptację regulaminu, podobnie jak w przypadku przyjmowania zleceń z portali pośredniczących między zamawiającymi i freelancerami.  Jeżeli sprzedajemy produkty za pośrednictwem strony, różnica polega na tym, że to kupujący akceptuje nasz regulamin.

 

 

 

Jakie źródło dochodu?

 

 

 

Dla laika odpowiedź jest oczywista – blog. Każda umowa inaczej jednak określa źródło przychodu blogera. Trzeba mieć na uwadze, że w zależności od tego, jak sformułowana jest umowa, zależy to jak z punktu widzenia prawa podatkowego kwalifikowany jest dochód.

 

 

 

Zamieszczanie reklam w postaci bannerów traktowane jest bardziej, jak wynajmowanie powierzchni reklamowej i tak właśnie jest traktowane przez system podatkowy. Publikowanie artykułów i sprzedaż własnych produktów jest rozumiana jako prowadzenie działalności. Publikacja wpisów to działalność wykonywana osobiście, a sprzedaż produktów traktuje się jako prowadzenie działalności gospodarczej. Inaczej jest z programami partnerskimi, które uznawane są za przychód z innych źródeł.

 

 

 

Nie można o tym wszystkim zapominać, jeżeli te przychody rozliczać będziemy jako osoba prywatna, lecz czy możemy to robić? Zasady dotyczące rozliczenia przychodu różnią się w zależności od tego, czy prowadzimy działalność czy dorabiamy sobie jako osoba prywatna. I tu dochodzimy do pytania zadanego w temacie artykułu: czy bloger musi zakładać firmę?

 

 

 

Czy konieczne jest zakładanie firmy?

 

 

 

Nie zawsze. Nawet jeżeli zajmujemy się tym regularnie. Zależy to od kilku czynników. Jednym z ważniejszych z nich jest to, jak dużo zarabiasz i czy blog to Twoje jedyne lub główne źródło przychodów. Ważne jest także to, w jaki sposób wykorzystujesz bloga do zarabiania i jakie są Twoje cele.

 

 

 

Nie ma wyjścia, jeżeli chcesz sprzedawać własne produkty – musisz założyć działalność gospodarczą. Nie musisz oczywiście mieć sklepu online, ale jeżeli chcesz sprzedawać cokolwiek za pośrednictwem bloga, musisz prowadzić działalność gospodarczą.

 

 

 

Jeżeli zarabiasz niewiele, nie ma potrzeby zakładania firmy – możesz skorzystać z możliwości prowadzenia nierejestrowanej działalności. Nie jest wymagane rejestrowanie działalności, jeżeli dzieła wykonywane przy użyciu bloga są sporadycznie. Dorabianie nie wymaga otwierania firmy, lecz jeżeli blog staje się Twoim głównym źródłem utrzymania, sytuacja się zmienia.

 

 

 

Droga poza systemem

 

 

 

Wielu freelancerów wyznaczyło swoją drogę, między jednym, a drugim zleceniem. Nie zakładają działalności. Łowią zlecenia. Nie nachodzi ich ZUS, skarbówka nie ściga ich i dobrze się mają. Ponoszą świadomie ryzyko. Brak kosztów prowadzenia działalności, brak formalności, konieczności korzystania z usług księgowej kusi. A jednak niesie za sobą niebezpieczeństwa, przed którymi chroni założenie działalności gospodarczej.

 

 

 

Jeżeli zarabiasz na blogu regularnie i jest to Twoje główne źródło zarobku. Pamiętaj, że konsekwencje  prowadzenia działalności, bez jej zalegalizowania wiążą się z ryzykiem nałożenia na nas grzywny i koniecznością zapłacenia zaległych opłat wiążących się z prowadzeniem działalności.

 

 

 

Jeżeli więc nie masz innego, stałego zatrudnienia (np. etatowej pracy) i utrzymujesz się z prowadzenia bloga, powinieneś założyć działalność. Powinieneś z całą pewnością założyć działalność, jeżeli Twoje zarobki z bloga przekraczają kwotę, którą można osiągnąć zarabiając nierejestrowaną działalność. Nie warto ryzykować walki ze skarbówką.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa