PRAWO ŁATWIEJ

Czy można pracować na umowie za mniej niż najniższą krajową pensję?

07.01.2019

Czy można pracować na umowie za mniej niż najniższą krajową pensję?

Czy można pracować za mniej niż najniższą krajową Warszawa Porada prawna

Czy można pracować za mniej niż najniższą krajową Warszawa Porada prawna

 

W 2018 roku płaca minimalna brutto wynosiła 2100 zł. W roku 2019 najniższa kwota wynagrodzenia ma wynieść niewiele więcej, bo 2250 zł brutto. Dla większości Polaków kwota ta jest powodem do śmiechu w kraju, w którym przeciętny człowiek ma większe wydatki niż zarobki (bo sam najem mieszkania w dużym mieście to koszt ponad 1000 zł – w niektórych miastach jak Warszawa i Gdańsk podobne kwoty, to kwoty wynajmu pokoi jednoosobowych!). Podwładny musi to zaakceptować – praca na umowie o pracę to stabilizacja i świadczenia socjalne…

 

Brutto a netto

 

 

 

W umowie dwa tysiące, a na konto 1530 złotych. Jeszcze tylko gdzieś na czarno dorobić i będzie na zapłacenie czynszu w tym miesiącu. Około 25% naszego wynagrodzenia idzie na składki, np. emerytalną, w której sens niewielu z nas dzisiaj w Polsce wierzy. „Odkładamy” z woli rządu taką kwotę, która przy regularnym wpłacaniu na konto oszczędnościowe rzeczywiście byłaby pomocna na stare lata. Dużo osób jednak tych lat nie dożywa lub żyje później w starości i chorobie za najniższe emerytury. Jeżeli nie zdążymy ich wykorzystać, pieniądze znikają w czarnej dziurze zwanej „budżetem państwa”.

 

 

Wynagrodzenie zasadnicze a najniższa krajowa

 

 

 

Wbrew pozorom to nie to samo. Pensja zasadnicza nie musi wynosić tyle, ile ma aktualna stawka minimalna, na którą składają się wszystkie elementy płacy. Wynagrodzenie zasadnicze jest więc podstawowym i koniecznym składnikiem wynagrodzenia, które ma stałą wysokość i jest wypłacane co miesiąc. Od tej kwoty zazwyczaj oblicza się wysokość innych świadczeń oraz dodatków przysługujących pracownikowi. Suma wynagrodzenia zasadniczego i pozostałych składników wynagrodzenie nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne, które określane jest co roku w ustawie przez Ministra Pracy.

 

 

Jeszcze do 2017 roku wynagrodzenie dla pracownika etatowego różniło się ze względu na staż pracy. Osoba podejmująca pracę przez pierwszy rok musiała otrzymywać co najmniej 80% płacy minimalnej. Obecnie minimum przysługuje każdemu niezależnie od stażu pracy.

 

 

Wynagrodzenie motywujące do pracy…?

 

 

W prawie pracy często zwraca się uwagę na tzw. motywacyjną funkcję wynagrodzenia. Wynagrodzenie może być tak skonstruowane, że jego część będzie zależała od efektów pracy – np. uzyskanego zysku lub spełnienia jakichś zadań. W ten sposób kwota otrzymywana przez pracownika może być niższa niż najniższa krajowa, ale łącznie wszystkie składniki wynagrodzenia składają się na kwotę nie niższą niż najniższa krajowa.

 

 

Wynagrodzenie minimalne dla osób na umowie o pracę

 

 

 

Ustawa określająca wynagrodzenie minimalne tyczy się osób pracujących w pełnym wymiarze czasu.  Inaczej jest z tymi, którzy pracują na część etatu no i, rzecz jasna, tam gdzie nie mamy do czynienia z umową o pracę a z umowami o dzieło i zlecenie. Do tych ustawa w ogóle się nie odnosi. Przy niepełnym etacie wynagrodzenie najczęściej jest ustalane proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin. Jeżeli jest to ½ etatu, przysługuje ½ wynagrodzenia minimalnego, itd.

 

 

Co nie wlicza się do minimalnego wynagrodzenia?

 

 

 

-> Nagroda jubileuszowa

-> Wynagrodzenie za nadgodziny

->Dodatek za pracę w porze nocnej

->Odprawy pieniężnej wydawanej pracownikowi w związku z emeryturą

-> Renta z tytułu niezdolności do pracy

 

Za to wliczone zostają te dodatki, które zdawałoby się, że powinny być tzw. extra, czyli:

 

 

-> Premię

-> Dodatki stażowe

->Dodatki funkcyjne

 

 

 

Jeżeli nasze wynagrodzenie w całości nie osiągnie kwoty minimalnej płacy w danym roku, powinniśmy się skontaktować z działem kadr, aby wyjaśnić sprawę lub w przypadku braku możliwości porozumienia się z kadrami, zgłosić się do PIP.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa