PRAWO ŁATWIEJ

Czy opłaca się być VAT-owcem?

05.02.2019

Czy opłaca się być VAT-owcem?

Porady prawne dla przedsiębiorcy Dubiel & Sawinda Warszawa

Porady prawne dla przedsiębiorcy Dubiel & Sawinda Warszawa

Podatek VAT – zmora początkujących przedsiębiorców. Zupełnie jakby podatek dochodowy nie wystarczał… Co więcej nie musi on dotyczyć jedynie tych, którzy założyli działalność gospodarczą, ale może także dotknąć osoby, które jeszcze tego nie zrobiły.

Dlaczego przedsiębiorcy nie chcą być VATowcami?

 

 

Dla niektórych jest to kompletnie niezrozumiałe pytanie. W końcu po co? Myśląc logicznie, to przecież dodatkowy podatek. Po co oddawać więcej pieniędzy państwu, które i tak nas nie rozpieszcza, jeżeli nie trzeba? No i jak doliczymy VAT, to nagle ceny idą w górę, a klientom może się to nie spodobać… A ci, którzy nie są VAT-owcami? Co z tymi klientami? A tak w ogóle to wszyscy mówią przecież, że bycie VATowcem jest sensowne, kiedy ma się wysokie koszty uzyskania przychodu, no i wiadomo… większa papierologia.

 

 

Czy jest jakieś „ZA” dla tych, którzy zastanawiają się nad założeniem działalności?

 

 

Kto podlega obowiązkowi płacenia VAT-u?

 

 

Są tacy przedsiębiorcy, którzy z miejsca muszą płacić VAT. Obowiązek odprowadzania VATu mają wszyscy przedsiębiorcy, którzy zamierzają sprzedawać usługi i towary w innych krajach Unii Europejskiej niż miejsce zarejestrowania firmy (konieczne jest stosowanie się do unijnego VATu). To samo dotyczy sprzedawców towarów, które objęte są akcyzą – niezależnie od obrotu.

 

 

Zapłacą podatek również ci przedsiębiorcy, których roczna sprzedaż przekroczyła 200 tysięcy złotych, a także ci świadczący konkretne usługi opisane w ustawie, np. doradcze, prawnicze, jubilerskie. Nawiązując do usług jubilerskich, każdy przedsiębiorca sprzedający wyroby zawierające metale szlachetne także musi być płatnikiem VAT-u. Taki obowiązek nałożony jest także na sprzedających nowe środki transportu oraz tereny budowlane.

 

 

Jak to zrobić?

 

 

Zarejestrowanie się jako czynny płatnik VATu jest łatwe. Zgłoszenie składamy wypełniając formularz VAT-R. Dokument trzeba złożyć w urzędzie skarbowy we właściwym ze względu na miejsce faktycznego wykonywania czynności objętych opodatkowaniem. Jeśli wykonuje się działalność w różnych miejscach, powinno wybrać się urząd właściwy dla miejsca zamieszkania. Uzyskanie potwierdzenia rejestracji jako podatnik VAT wiąże się z opłatą skarbową w wysokości 170 zł.

 

 

Czy to może się opłacać?

 

 

Co z tym VAT-em? Nie chcemy go płacić. Tylko zastanówmy się, czy rzeczywiście go nie płacimy na co dzień? Przecież VAT płacimy przy każdym zakupie usługi lub produktu. Dopiero, gdy staniemy się płatnikiem VAT, możemy sobie od podatku odliczyć ten VAT, który zapłaciliśmy, kupując pewne produkty i usługi. Istotne jest to, żeby w fakturze dla klienta uwzględnić w cenie VAT – wówczas przedsiębiorca po prostu przekazuje zapłacony przez klienta podatek do fiskusa.

 

 

Problem może pojawić się jedynie wtedy, gdy wcześniej tego VAT-u nie płaciliśmy, w związku z czym rzeczywiście mogliśmy oferować bardziej konkurencyjne ceny. Prawnicy i blogerzy piszący o tym podatku nazywają żartobliwie VAT „haraczem”, który pobiera przedsiębiorca w imieniu fiskusa od konsumenta. Podatek ten dolicza się do ceny netto usługi (czyli do kwoty, którą bierzemy do ręki „dla siebie” od klienta). VAT- owcowi ta dodatkowa kwota nie powinna zrobić różnicy, bo i tak ją sobie odliczy, ale dla pozostałych klientów, którzy VAT- u nie płacą, jest to w istocie dodatkowy koszt.

 

 

Dodatkowa papierologia związana z VAT-em może być irytująca i męcząca. Na szczęście powstało wiele ciekawych sposobów na odciążenie przedsiębiorcy. Sprawami dokumentacji może zająć się dobre biuro rachunkowe. Jeżeli jesteśmy płatnikiem VAT-u, usługi księgowej mogą kosztować nas nieznacznie więcej, niż w sytuacji, w której byśmy nim nie byli. Można skorzystać także z jednego z dostępnych programów księgowych – wiele oferują np. banki, które zakładają konta dla przedsiębiorców.

 

 

Czy chcesz być VAT-owcem?

 

 

Decyzja w dużej mierze zależy od Ciebie, jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą. Jeżeli zamierzasz dużo inwestować na samym początku działalności, to może być ciekawe rozwiązanie, które pomoże Ci się odrobinę odciążyć finansowo.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa