PRAWO ŁATWIEJ

Dotacje na start – jak najlepiej wykorzystać możliwe dofinansowania dla przedsiębiorcy?

07.11.2018

Dotacje na start – jak najlepiej wykorzystać możliwe dofinansowania dla przedsiębiorcy?

Dotacje na start biznesu Porada prawna Warszawa

Dotacje na start biznesu Porada prawna Warszawa

Nie jest łatwo otworzyć własną firmę – zwłaszcza, że już na samym początku podatki zabierają wielką część zarobku… Niekoniecznie wiadomo, na co są wydawane przez szczęśliwie nam panujących – a jednak nie da się legalnie pracować i rozwijać przedsiębiorstwa bez oddawania tej części państwu. Do tego dochodzą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, koszty prowadzenia działalności. Często kiedy wszystko podliczymy dochodzimy do wniosku, że ceny jakie musielibyśmy narzucić klientom będą tak z kosmosu, że nikt ich nie przyjmie. I tak mówimy sobie, że może nie warto, ale jak w ogóle to może jeszcze nie teraz…

 

Odmowa kredytu

 

Często próbujemy na samym początku starać się o kredyt – niestety rozmowy z bankami zwykle nie nastrajają pozytywnie przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki na rynku. Unia Europejska oferuje nie tylko dotacje, ale także niskooprocentowane kredyty małym i mikroprzedsiębiorstwom (sprawdź programy takie jak JEREMIE lub Jasmine).

 

Dotację– szansą na dobry start w świecie biznesu?

 

W pierwszym roku istnienia upada obecnie 40% firm otwartych na polskim rynku. Nie jest to dobra statystyka, stąd właśnie dążenia poprawy warunków do rozwoju. Nie ciągną one niestety za sobą obniżenia składek i podatków, ale związane są z możliwością udzielenia dotacji.

 

Prowadzenie firmy wiąże się niejednokrotnie z licznymi wydatkami np. na wyposażenie sklepu, profesjonalny sprzęt do kawiarni, biurka i komputery do biura spełniające wszystkie wymogi BHP. Dlatego właśnie dotacje unijne są wciąż chętnie wykorzystywane przez początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają funduszy na rozwój swojej działalność. Unia zresztą wychodzi im naprzeciw, oferując więcej niż jeden program dofinansowania.

 

Na polskim rynku działa Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (w skrócie PARP). To właśnie ona zarządza państwowymi funduszami przeznaczonymi na wspieranie przedsiębiorczości z uwzględnieniem zwłaszcza tych małych i średnich przedsiębiorstw, potrzebujących pomocy. Specjaliści z PARP dobrze wiedzą jakie problemy stoją dziś na drodze do rozwoju przedsiębiorstw, powstał więc Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka pomagający firmom o wysokim potencjale. Jest to program wspierający innowacyjne pomysły i pomysłodawców, którzy chcą otworzyć firmę. reklama

 

 

Jaki program wybrać?

 

Są różne – zależnie od tego w jakim województwie i branży działamy. Informacje o tym, z czego możemy skorzystać, otrzymać możemy w najbliższym Urzędzie Pracy lub Urzędzie Marszałkowskim. Odwiedzić można też Portal Funduszy Europejskich (http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/) gdzie możemy znaleźć opisy poszczególnych form wsparcia dla przedsiębiorców od Unii Europejskiej.

 

Do dyspozycji mamy programy takie jak: Kapitał Ludzki, Rozwój Obszarów Wiejskich, Badania i Innowacje czy Leader.

 

Badania też są w cenie…

 

 

Finanse są przyznawane nie tylko na rozpoczęcia działalności, ale także na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, wdrażanie innowacji i tworzenie infrastruktury do badań. Tych programów także jest niemało, więc jeżeli mamy dobry pomysł i umiejętności, możemy starać się o uzyskanie środków na badania – współczesny świat biznesu uwielbia inteligentne rozwiązania, ułatwienia, innowacje, ekologiczne sposoby działania.

 

Istnieją fundusze, które można przeznaczyć na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań i energooszczędnych technologii do firmy. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych to szczytny cel, a wykonanie można wliczyć w wydatki z funduszu wybranego programu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre dofinansowania nie są dotacjami, lecz wymagają zwrotu. Zanim wybierzesz program upewnij się , że odpowiadają Ci jego założenia.

 

Rozwój kwalifikacji pracowników

 

 

Wielu pracodawców zapomina o kapitale ludzkim. Pracownik – jeżeli zapewni mu się dobre warunki pracy, możliwości rozwoju i sprawi, że będzie odczuwał satysfakcje z wykonywanej pracy – będzie najmocniejszym ogniwem wśród wszelkich stałych i zmiennych w prowadzeniu biznesu.

 

To kompetencje pracownika pozwalają ci zbudować renomę firmy i pokonać konkurencję. Niezadowoleni pracownicy nie tylko nie przykładają starań do swojej pracy, ale mogą też rozsiewać nieprzyjemne plotki na temat firmy lub pracodawcy szkodząc reputacji i sprawiając, że kolejne osoby, mogą nie być zainteresowane podjęciem pracy w naszej firmie albo skorzystaniem z jej ofert.

 

Na stronie PARP znaleźć można też propozycje usług rozwojowych, gdzie znajdują się opisy ofert dotyczących:

 

 

->szkoleń

 

 

->usług doradczych

 

 

->coachingu

 

 

->studiów podyplomowych

 

 

->mentoringu

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa