PRAWO ŁATWIEJ

Kurator w postępowaniu rozwodowym – czy jest się czego bać?

21.02.2019

Kurator w postępowaniu rozwodowym – czy jest się czego bać?

Dostałam wypowiedzenie, co mogę zrobić Dubiel&Sawinda porady prawne Warszawa

Dostałam wypowiedzenie, co mogę zrobić Dubiel&Sawinda porady prawne Warszawa

 

 

 

Procesy rozwodowe rzadko kiedy są łatwe lub przyjemne. Aby ułatwić i przyspieszyć sprawę rozwodową i dołożyć wszelkich starań, aby sprawiedliwie potraktować małżonków, często przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Czynność tą wykonuje kurator sądowy. Kiedy sąd może zarządzić taki wywiad, ile to kosztuje i jak przebiega? Warto dowiedzieć się, jeżeli rozwód jest naszym jedynym wyjściem.

 

 

 

W jakim przypadku zalecane są wywiady środowiskowe?

 

 

 

Zwykle kuratorowi zlecane jest przeprowadzanie wywiadu środowiskowego w przypadku rozwodów małżeństw, które posiadają dzieci, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. Wywiad ten przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania dzieci. Podczas wizyty kurator zapoznaje się z warunkami, w jakich żyją nieletni i sposobem ich wychowania.

 

 

 

Wywiad środowiskowy nie jest obowiązkowy. Może jednak zostać zarządzony przez sąd – w przypadku rozwodów w rodzinach z dziećmi, praktyka ta jest częsta. Koszt wywiadu to około 75 zł. Można oczywiście też zaoszczędzić, zastępując wywiad kuratora zeznaniem świadka, który mógłby poświadczyć jakość warunków życiowych dziecka. Może zdarzyć się także, że niestety świadkowi zarzuci się brak obiektywizmu. Na powoływanie świadka, zamiast wywiadu kuratora lepiej zdecydować się, kiedy między stronami nie ma silnego konfliktu.

 

 

 

Jak istotna jest opinia kuratora dla wyroku?

 

 

 

Kurator podsumowuje przeprowadzony wywiad, przesyłając do sądu pisemną opinię. Sąd bierze pod uwagę tę opinię przy orzekaniu o władzy rodzicielskiej, chociaż nie ma ona ostatecznego ani decydującego wpływu na przyznanie władzy rodzicielskiej. Prawnicy polecają nie niepokoić się zbytnio wywiadem środowiskowym, ale także go nie lekceważyć. Bez zbędnego stresu i paniki należy przedstawić kuratorowi, jak wygląda środowisko, w którym żyje dziecko i jak jest wychowywane. Nawet jeżeli opinia kuratora nie będzie dla Ciebie pozytywna, jest jeszcze wiele dowodów, za pomocą których przekonać możesz do siebie sąd.

 

 

 

Czego spodziewać się po kuratorze?

 

 

 

To normalne, że możemy się obawiać. W końcu nie wiemy, na co pozwolić może sobie kurator, a czego nie powinien robić. Warto wiedzieć, że kurator sądowy zwykle pojawia się bez zapowiedzi. Nie ma obowiązku informować nas o terminie i porze wizyty – logiczne, chodzi przecież o sprawdzenie, jak wygląda codzienność dziecka.

 

 

 

Oczywiście może zdarzyć się, że nikogo nie będzie w domu. Jeśli kurator nikogo nie zastanie, może pozostawić notkę ze swoimi danymi i prośbę o skontaktowanie się, w celu umożliwienia wywiadu środowiskowego.

 

 

 

Możesz spodziewać się, że kurator będzie chciał zobaczyć miejsca, w których czas spędza dziecko. Uprzejmy kurator zrobi to dyskretnie. Nie zapominaj, że jesteś w swoim domu, więc żadne nieuprzejmości ze strony kuratora nie powinny mieć miejsca. Sprawdzi on, jak wygląda miejsce, w którym dziecko śpi. Najpewniej zainteresuje się, czy dziecko ma miejsce do nauki i jak się prezentuje – czy jest schludne i zadbane.

 

 

 

Nie wolno zapominać, że kurator ma prawo do rozmowy z dzieckiem i każdym z rodziców z osobna. Kurator będzie rozmawiał z dzieckiem na osobności – należy mu to umożliwić. Będzie pytał o to, kto zajmuje się dzieckiem, odbiera je ze szkoły, kto odrabia z nim lekcje i co robi w czasie wolnym. Rozmowa z rodzicami dotyczy zwykle stanu psychicznego dziecka w związku z rozwodem, planami na przyszłość dziecka itd.

 

 

 

Wywiad może być pomocny

 

 

 

Najczęściej jest dopuszczany jeszcze przed pierwszą rozprawą. Wówczas strony mogą się zapoznać z treścią opinii kuratora. Same wnioski sformułowane przez kuratora nie powinny być wystarczające do pozbawienia władzy rodzicielskiej.

 

 

 

Wywiad środowiskowy powinien zostać przeprowadzony w ciągu 14 dniu od chwili, w której zarządzono jego przeprowadzenie, chyba że sąd wyznaczył inny termin. Wizyta powinna mieć miejsce między godziną 6:00 rano a 22:00. Kurator musi się wylegitymować oraz poinformować osoby mieszkające w lokalu o nazwie i adresie organu zarządzającego przeprowadzenie wywiadu, oraz jego celu.

 

 

 

Obie strony otrzymują egzemplarz sprawozdania z wizyty kuratora i mogą poprzeć lub zanegować wnioski zawarte w sprawozdaniu, a także przedstawić dowody potwierdzające swoje racje.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa