Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala na utworzenie nowego podmiotu, odrębnego od osób, które spółkę zakładają. Oddzielenie majątku spółki, która od tej pory jest samodzielnym przedsiębiorcą, od majątku jej członków, jest bardzo pożądane w wielu branżach działalności gospodarczej. Często zdarza się, że spółkę tworzy jedna osoba, stając się wówczas jedynym wspólnikiem i często jedynym członkiem zarządu. Dla osoby takiej z całą pewnością atrakcyjną jest perspektywa zatrudnienia na podstawie stosunku pracy – choćby po to, by zamiast wypłaty zaliczek na poczet dywidendy osiągać stałe wynagrodzenie. Z jakich zatem opcji może skorzystać jedyny członek zarządu spółki, będący jednocześnie jedynym jej udziałowcem?
Pod koniec każdego roku podatkowego, organizacje pożytku publicznego wyrastają jak grzyby po deszczu. Organizacje pozarządowe, które dotychczas prowadziły działalność społeczną i charytatywną, chcą skorzystać z benefitów dla swojej działalności, które decydują się zapewnić im podatnicy. W tym artykule przedstawimy Wam warunki, jakie Wasze stowarzyszenie czy fundacja musi spełnić aby stać się organizacją pożytku publicznego.
Decydując się na założenie spółki kapitałowej przedsiębiorcy mieli dotychczas jedynie dwa wybory – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną. Każda z nich charakteryzuje się innymi cechami, jednak żadna z nich nie odpowiada w pełni przedsiębiorcom, którzy dopiero wkraczają na rynek ze swoimi pomysłami. Odpowiedzią na ich potrzeby ma być nowy rodzaj spółki prawa handlowego, jakim ma być Prosta Spółka Akcyjna.
Przedawnienie to często pierwsza i najbardziej skuteczna linia obrony dla dłużników. Skutecznie podniesiony zarzut przedawnienia pozwala uwolnić się od konieczności zapłaty naszego zobowiązania w postępowaniu sądowym, a niekiedy – także przed wniesieniem sprawy do sądu. Nie tak dawno ustawodawca postanowił przejrzeć dotychczasowe przepisy dotyczące przedawnień i niejako „pogonić” wierzycieli do tego, żeby bardziej dbali o własne interesy. Efektom tej rewizji przyjrzymy się w niniejszym artykule.
Rozwód rodziców to niewątpliwie prawdziwa tragedia dla większości dzieci. Pojawia się przed nimi trudne wyzwanie – odnalezienie się w tej nowej sytuacji. Prawo rodzinne i opiekuńcze dąży do zminimalizowania stresu i zapewnienia takiego rozwiązanie kwestii opieki nad potomkiem, aby rozwód jak najmniej naruszał dobro dziecka.
Roszczenia majątkowe mogą ulec przedawnieniu – kiedy określony w przepisach czas upłynie, roszczenia nie możemy się domagać przed sądem czy innym organem państwowym. Dzięki temu dłużnik może uchylić się od obowiązku spełnienia roszczenia. Bywa, że po latach od otrzymania spadku krewni w końcu chodzą do wniosku, że należy im się zachowek. Co zrobić, żeby po latach uchylić się od spłacania krewnych?
Bywa, że wyniku pewnych operacji na majątku powstaje współwłasność w stosunku do jakiejś rzeczy lub nieruchomości – może się tak stać np. w wyniku dziedziczenia. To, że współposiadamy jakiś majątek, nie oznacza jeszcze, że łączą nas dobre relacje z innymi współposiadaczami – co często komplikuje zarządzanie tym majątkiem. Jak rozwiązać tę sytuację? Czy to musi się skończyć spieniężeniem majątku i podzieleniem zysku? A może jest inny sposób?
Relacje między pracodawcą a pracownikiem mogą być skomplikowane. Czasami jako pracownicy zderzamy się z nadużyciami ze strony naszych zwierzchników. Zdarzają się one zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy, ale konflikty pomiędzy nimi i dyskusje na temat mobbingu zdają się wprowadzać chaos do tego, które z możliwości pracownika są jego uprawnieniami, a które obowiązkami.
W teorii jest wiele sposobów na przekazanie swojego majątku naszym bliskim. Sporządzamy testament, przekazujemy mieszkanie jako darowiznę i myślimy, że jesteśmy gotowi na wszystko. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że zbyt często nie wiemy, jakie konsekwencje pociągają za sobą określone czynności prawne, a nasza niewiedza często ułatwia naszym bliskim plątanie się w sporach o to, co po sobie pozostawiliśmy.
Darowiznę wielu przyszłych spadkodawców widzi jako sposób ułatwienia podziału spadku między swoich spadkobierców. Dają więc część swojego majątku tym, których chcieliby obdarować jeszcze za swojego życia, mając nadzieję, że w ten sposób nie będzie żadnych wątpliwości co do ich ostatniej woli.
„Zrzekłam/em się. Czy można to, co cofnąć?” – czasami zrzekamy się dziedziczenia na rzecz jednego z rodziców, innym razem dla rodzeństwa. Może się jednak zdarzyć, że z czasem dojdziemy do wniosku, że była to mylna decyzja i chcielibyśmy cofnąć czas. Czy da się w jakiś sposób cofnąć skutki naszego oświadczenia woli?
Sytuacja, w której co najmniej jedno z rodziców ma ograniczone prawa rodzicielskie nie jest naturalna. Uznaje się ją co do zasady jedynie za sytuację przejściową, a to oznacza, że rodzice mogą się starać o przywrócenie pierwotnego stanu i odzyskanie pełni władzy rodzicielskiej. W tym celu należy złożyć w sądzie odpowiednie dokumenty i oczekiwać na jego orzeczenie w tej sprawie.
Zachorować – rzecz ludzka. Zwykle pracownik ma prawo do czasu wolnego od pracy, jeżeli lekarz wyśle go na zwolnienie lekarskie – taka nieobecność w miejscu pracy jest usprawiedliwiona. Zdarzają się jednak przypadki, w których pracownicy nadużywają prawa do zwolnienia z powodu choroby lub zwyczajnie ich długotrwała nieobecność szkodzi znacząco interesowi firmy. Kiedy pracownik może zostać zwolniony w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Ustalenie ojcostwa – narzędzie, z którego skorzystać może zarówno matka, jak i ojciec w celu ochrony dobra swojego i dziecka. Do sądu co roku wpływa coraz więcej spraw o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda takie postępowanie?
Najbezpieczniej jest ustalić rozdzielność majątkową – to sprawi, że nie będziemy odpowiadać za długi naszego małżonka. Mało kto jednak myśli o tym rozwiązaniu na początku lub w trakcie małżeństwa, a kiedy jesteśmy już w trakcie rozwodu, może okazać się, że możemy być zagrożeni koniecznością spłaty zobowiązań zaciągniętych przez naszego małżonka.
Małżeństwa „mieszane” – tj. zawarte między obywatelami dwóch różnych państw – są coraz częstsze. Prawo Unii Europejskiej ma na celu jak najkorzystniejsze rozwiązanie sprawy rozwodowej i chronienie tej strony konfliktu, która znajdować może się w gorszym położeniu.
Wiele osób, które decydują się na rozwód, walczy z niepewnością – korzystać z pomocy prawnika, czy nie? Zastanawiają się, czy nie lepiej załatwić sprawę samodzielnie. W końcu specjalista to dodatkowy wydatek. Nie ulega jednak wątpliwości, że wsparcie prawnika może się przydać.
W 2011 roku szacowało się, że w Polsce model rodziny „dziecko + matka” stanowił 20% a wszystkich rodzin, natomiast model „dziecko + ojciec” jedynie 3%. Od tego czasu minęło sporo czasu, ale przeglądając fora dotyczące rozwodów i opieki na dzieckiem, wciąż znaleźć można pełne żalu wpisy ojców, którzy widują swoje dzieci jedynie dwa razy w tygodniu, ponieważ popularne jest założenie, że dziecko powinno mieszkać z matką.
Chociaż wielu jest przekonanych, że dziecko nie może być świadkiem w postępowaniu sądowym, w polskim prawie nie znajdziemy przepisu zakazującego niepełnoletniemu występowania w postaci świadka w sądzie. Istotny jest nie wiek potencjalnego świadka, ale stopień rozwoju, który umożliwia tej osobie przedstawienie wartościowych dla sprawy informacji.
Rozwód to już fakt – nie mieszkasz ze swoim byłym mężem/żoną. Masz już swoje życie, życie, w którym liczysz się ty i Twoje dziecko – Wasze szczęście. Czasami podejmujemy decyzję o wyjeździe za granicę, nie na wycieczkę, ale na stałe. Czy można wyprowadzić się z kraju z dzieckiem po rozwodzie, czy też eksmałżonek, może nam tego zabronić.
Bywa, że ze stałą pracą żegnamy się z powodu choroby. Jak wówczas się utrzymać? Zasiłek chorobowy przyznawany z tytuły niezdolności do pracy przysługuje także pracownikom po ustaniu stosunku pracy – jakie warunki trzeba spełnić, aby wnioskować o ten zasiłek?
Od wielu lat mamy dostęp do telefonów komórkowych. Większość z nas korzysta już ze smartfonów, mniej liczni wykorzystują jeszcze stare aparaty nieposiadające systemów operacyjnych typu Android, Windows Mobile, itd. Faktem jest, że niemal wszystkie telefony komórkowe dają możliwość wykonywania połączeń, wysyłania SMSów, ale także nagrywania filmów, dźwięków, robienia zdjęć i korzystania z aplikacji służących do komunikowania się z innymi użytkownikami sieci. Czy tego typu treści mogą stanowić dowód w sprawie sądowej?
Dzieci niekiedy stają się narzędziem w walce skłóconych rodziców, a przecież najważniejsze jest ich dobro. Władze rodzicielską można ograniczyć, jeżeli nie może być ona wykonywana z powodu zaistnienia trwałej przeszkody lub w przypadku zaniedbania swoich obowiązków przez jednego z rodziców.
Chociaż na co dzień niewielu z nas ma w ramach swojej umowy odpowiedzialność finansową, to słyszało się raz po raz o tym, że np. w pewnym sklepie obcinano pracownikom za niesprzedany przed upływem terminu ważności towar, a w korporacji dawano kary za niewyrobiony target. Jak to jest z karami finansowymi? Czy ich naliczanie jest zgodne z prawem?
W życiu zdarzają się różne sytuacje – nagła choroba, trudność w znalezieniu zatrudnienia, niezdolność do pracy, problemy psychiczne… Wiele z tych problemów może sprawić, że stajemy się niezdolni, do wywiązania się z naszych zobowiązań finansowych. Pisaliśmy już o tym, jak uniknąć eksmisji w jednym z naszych pierwszych artykułów na blogu. Jeżeli jednak dojdzie do eksmisji, na gminie ciąży obowiązek zapewnienia eksmitowanemu lokalu socjalnego.
Procesy rozwodowe rzadko kiedy są łatwe lub przyjemne. Aby ułatwić i przyspieszyć sprawę rozwodową i dołożyć wszelkich starań, aby sprawiedliwie potraktować małżonków, często przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Czynność tą wykonuje kurator sądowy. Kiedy sąd może zarządzić taki wywiad, ile to kosztuje i jak przebiega? Warto dowiedzieć się, jeżeli rozwód jest naszym jedynym wyjściem.
Wielu z nas godzi się z otrzymanym wypowiedzeniem, nawet gdy zwolnienie łamie nasze prawa. Wychodzimy często z założenia, że pracodawcy w jego zakładzie można wszystko. Cierpimy z powodu własnej niewiedzy. Jeżeli nasz szef naruszy przepisy o wypowiadaniu pracy, mamy prawo odwoływać się od tej decyzji. W efekcie możemy nie tylko zostać przywróceni do pracy, ale także otrzymać odszkodowanie.
Do prowadzenia wielu rodzajów działalności gospodarczej potrzeby jest lokal. W nielicznych przypadkach początkujący przedsiębiorca ma aktywa pozwalające na jego zakup. Zwykle jednak pierwsze pomieszczenia, które służą nam do świadczenia usług, najmujemy. Zanim uruchomimy działalność pod danym adresem, musimy jeszcze załatwić formalności i zadbać o to, by wybrany przez nas lokal spełniał odpowiednie wymagania.
Wypadki się zdarzają. Staramy się zminimalizować ich ilość, ale nie wszystkiemu możemy zapobiec. Zdarzają się one czasem podczas pełnienia obowiązków służbowych, czasami z powodu zaniedbania, innym razem bez winy pracownika czy pracodawcy. Niestety wypadek może nam się też zdarzyć jeszcze przed pracą, a dokładniej w drodze do pracy.
W Polsce wielu pracowników wychodzi z założenia, że pracodawcy wolno wszystko, a komu się to nie podoba, ten powinien poszukać innej pracy. Dzisiaj jednak coraz więcej pracowników zaczyna dociekać, jakie właściwie uprawnienia przyznano mu w polskim prawie i zaczyna walczyć z pracodawcami, którzy nadużywają swoich możliwości, łamiąc prawa pracownika. Wielu z nas zgodzi się, że pracodawca może, a w niektórych sytuacjach nawet powinien nadzorować swoich pracowników. Czy może jednak posunąć się do nagrywania zatrudnionych osób w trakcie prawa?
W czasie gdy zawarcie małżeństwa lub rejestrowanego związku partnerskiego przez osoby tej samej płci, możliwe jest w niemal całej Zachodniej Europie i wielu krajach świata, w Polsce wciąż choćby samo poruszanie tego tematu wywołuje histeryczne reakcje w przestrzeni publicznej.
Jeżeli spytamy grupę klientów, żeby podali jakieś skojarzenie z reklamą, możemy usłyszeć słowo „uporczywa”. W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy walą drzwiami i oknami. Reklamy znajdziemy nie tylko na stronach, które przeglądamy – co dziennie nasze skrzynki pocztowe zasypują setki wiadomości klasyfikowanych jako SPAM, niechciane reklamy. Jesteś przedsiębiorcą z ciekawą ofertą i nie wiesz co zrobić, żeby Twoja wiadomość nie wpadała do SPAMu? Co można zrobić, żeby mailing był jak najbardziej zgodny z prawem?
Podatek VAT – zmora początkujących przedsiębiorców. Zupełnie jakby podatek dochodowy nie wystarczał… Co więcej nie musi on dotyczyć jedynie tych, którzy założyli działalność gospodarczą, ale może także dotknąć osoby, które jeszcze tego nie zrobiły.
Bywa tak, że kupimy coś, jesteśmy przekonani, że nie będziemy tego zwracać, a jednak… okazuje się, że kupiliśmy coś totalnie niepotrzebnego albo innego od naszych wyobrażeń. A paragon… zalega gdzieś na dnie śmietnika, kilka przystanków autobusowych od domu pod stertą innych śmieci… Co teraz?
Zdarzyć się może, że przyszły zleceniodawca zaproponuje nam, abyśmy sami przedstawili swój wzór umowy o dzieło lub zlecenie, a oni go zaakceptują lub zgłoszą poprawki. Wówczas bledniemy… – ale co powinno być w takiej umowie?
Webinar? Kursy video są sprzedawane w różnej formie – online, kiedy kursant może brać czynny udział w zajęciu lub offline, kiedy odtworzyć można sobie w domu to, co działo się na szkoleniu. Fajny sposób na zarabianie z domu? Ale jak właściwie sprzedawać kursy online zgodnie z prawem?
Widziałeś je na rachunku, który podsunął Ci zleceniodawca, bo sam nie masz bladego pojęcia, jak taki rachunek powinien wyglądać, wiesz, że istnieją, ale zupełnie nie wiesz, co dają i kto właściwie może z nich korzystać – czym są 50% koszty uzyskania przychodu?
Umowa o dzieło i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnym, na podstawie których pracę świadczą często studenci lub osoby, które traktują pracę wykonywaną w ich ramach jako dorabianie do regularnie otrzymywanego wynagrodzenia.
Przede wszystkim bezpieczeństwo. Długie okresy wypowiedzenia, świadczenia socjalne, dodatkowe benefity, premie, urlopy i zwolnienie lekarskie, macierzyńskie oraz zasiłki. Co może okazać się ważną informacją dla tych, którzy zastanawiają się nad tą formą zatrudnienia?
Brak podstawowej wiedzy na temat praw i obowiązków pracownika i pracodawcy często bywa bezlitośnie wykorzystywany. Za niewiedzę można słono zapłacić. Przystępując do świadczenia pracy powinniśmy dowiedzieć się, jakie są nasze prawa i obowiązki, by w przypadku ich pogwałcenia być w stanie bronić swojego interesu.
Wszyscy marzymy o udanych, niezakłóconych niczym wakacjach. To właśnie dlatego wiele osób powierza organizację wyśnionego urlopu wyspecjalizowanym biurom podróży. Organizatorzy wycieczek załatwiają wszystko – wizy, loty, dojazdy na lotnisko, hotele, wyżywienie, atrakcje i przewodników. Nam pozostaje rozłożyć się na leżaku nad basenem i nie myśleć o wydanych pieniądzach. Co zrobić jednak, gdy obietnice biura podróży nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i czujemy się oszukani, gdyż nasz urlop zamienił się w piekło na ziemi?
Przy pracy na tzw. „śmieciowych” umowach zarabiamy jedynie na wykonanej pracy – wykonaniu określonego dzieła lub wyrobieniu danej ilości godzin. Możemy więc co prawda wziąć dni wolne, gdy jesteśmy chorzy lub potrzebujemy urlopu, lecz nie otrzymamy za nie żadnego wynagrodzenia. Czy na śmieciówkach mamy możliwość z korzystania z prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego na takich samych prawach, jak w przypadku umowy o pracę?
W 2018 roku płaca minimalna brutto wynosiła 2100 zł. W roku 2019 najniższa kwota wynagrodzenia ma wynieść niewiele więcej, bo 2250 zł brutto. Dla większości Polaków kwota ta jest powodem do śmiechu w kraju, w którym przeciętny człowiek ma większe wydatki niż zarobki
Dyscyplinarka to często dramat dla pracownika. Informacja o zwolnieniu dyscyplinarnym na zawsze zostaje w naszym świadectwie pracy. Często jednak pracownik uważa, że nie zasłużył na takie potraktowanie (powody, dla których można zwolnić pracownika dyscyplinarnie wymienia się w art. 52 k.p). Czy można się odwołać od decyzji szefa?
Wychodzi się z założenia, że podważenie testamentu sporządzonego u notariusza nie jest tak łatwe, jak podważanie dokumentu stworzonego osobiście przez spadkodawcę. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrobić. Jedno jest pewne – podważenie testamentu może wywrócić do góry nogami każdą sprawę spadkową…
Zdarza się, że małżeństwa się rozpadają. Rozwód, podział majątku – wszystko to co było wspólne musi zostać równo podzielone, ale na czym polega taki sprawiedliwy podział? Dogadanie się z byłym partnerem może nie być najłatwiejszym wyzwaniem, ale komunikacja z nim może być łatwe jak bułka z masłem w porównaniu z podzieleniem nagromadzonego majątku. Jak się za to zabrać?
Nie zawsze widoczne podobieństwo jednego dzieła do drugiego świadczy o plagiacie. Czasami czujemy się zainspirowani przez cudzy tekst lub piosenkę, chcemy do nich jakoś nawiązać lub podjąć ten sam temat, ale obawiamy się oskarżenia o kradzież pomysłu. Czy można po prostu stworzyć… coś podobnego?
Rodzice mają wiele praw, dzięki którym może zatroszczyć się o swoich bliskich. Przysługują im nie tylko świadczenia socjalne, ale także szereg przywilejów w zakładzie pracy, w tym prawo do urlopu wychowawczego, z którego może skorzystać, jeżeli zostanie rodzicem. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić określone warunki.
Zwykle w przypadku podpisywania umowy przedwstępnej, ale także wykonania dzieła czy krótkoterminowego wynajmu lokalu przekazujemy pewne sumy pieniężne, które nie stanowią całości kosztów, a jedynie ich część. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron o skutkach finansowych decyduje to czy wpłacona kwota została wręczona jako zadatek czy zaliczka. Czym się różnią i które […]
Często zdarza się, że decyzje o zawiązaniu pewnej umowy podejmujemy w ciągu jednej chwili. Czasami jesteśmy zbyt rozproszeni, czasami nie do końca rozumiemy skutki, jakie pociąga za sobą podpisanie określonej umowy. W niektórych sytuacjach możliwe jest udostępnienie od umowy bez konsekwencji albo przynajmniej mniejszym kosztem niż trwanie w niekorzystnym dla siebie stosunku prawnym.
Od lat blogerzy zarabiają na blogowaniu. Wielu chciałoby zarabiać na swojej pasji, lecz Ci, którym udało się doprowadzić do sytuacji, w której są w stanie utrzymywać się i to na dobrym poziomie, z tego co kochają, w końcu zaczynają zastanawiać się, czy to wszystko jest aż takie łatwe, jak się zdaje. A co, jeżeli lada chwila Urząd Skarbowy zjawi się i każe zapłacić mi karę za podatki?
W XXI wieku kamery patrzą na nas z każdego rogu – kamery przemysłowe przy wejściach do sklepu, monitoring w szkołach i miejscach użyteczności publicznej, kamerzyści i fotografowie na imprezach masowych, w klubach i barach. Nawet ludzie na ulicy są wyposażeni w minisprzęt, który może zostać wykorzystany do obnażenia naszej prywatności i naruszenia naszych dóbr osobistych.
Uniknąć formalności, płacenia składek, kontaktu z urzędnikami – byłoby fajnie, prawda? Choć dla wielu przedsiębiorców dzisiaj to jedynie marzenie znajdujące się niestety poza granicami rzeczywistości, niektórzy mogą dorobić sobie, nie tracąc znacznej części zarobionej kwoty na rzecz wspierania biurokracji.
Polskie prawo nie regulowało do niedawna zbyt szczegółowo dziedziczenia w przypadku śmierci przedsiębiorcy lub udziałowca w firmie. Można w nim znaleźć co prawda informacje o zachowaniu ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa przez określony w ustawie czas potrzebny do zakończenia postępowania spadkowego. Jednak co będzie działo się z przedsiębiorstwem po upłynięciu tego okresu? Kto i jak może dziedziczyć firmę?
Wiele lat minęło od powstania pierwszego w Polsce sklepu internetowego, a dla wielkiej części Polaków zakupy w sieci są obecnie równie normalną sprawą, jak zakupy w sklepach stacjonarnych. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim nie trzeba wychodzić z domu będąc klientem, a prowadząc sklep nie musimy spędzać 8 lub większej ilości godzin za sklepową ladą. Dodatkowo z obniżeniem kosztów dystrybucji często wiąże się też niższa cena produktów sprzedawanych online.
Niekończące się łańcuszki przesyłane przez niektórych użytkowników social media informują nas nie tylko o tym, że będziemy mieć pecha, jeżeli nie roześlemy tych głupot do kolejnych 20-stu nieszczęśników, ale czasami także o tym, że Facebook rości sobie prawa do zamieszczanych przez nas treści. Czy to prawda? Czy niekończące się publikowanie oświadczeń i deklaracji na własnym profilu ratuje nas przed sprzedażą swojego wizerunku? Jak to jest z tym Facebookiem?
W dzisiejszych czasach, którymi rządzi Internet często wykorzystuje się pracę copywriterów w celu tworzenia treści na strony internetowe, artykułów, zdjęć i filmów. Często tworzą je studenci na podstawie umowy o dzieło, czasami podobne treści przygotowują w ramach współpracy pracownicy agencji reklamowych. Zarabiasz sprzedażą swoich utworów na pełen etat lub dorabiasz sobie w ten sposób? Sprawdź, jakie są sposoby na przenoszenie praw autorskich!
Są transakcje, które muszą być realizowane w etapach – głownie dlatego, że są duże i skomplikowane lub bardzo złożone, tj. do zamknięcia transakcji musi zadziałać wiele czynników. Nic dziwnego, że biorąc udział w takim przedsięwzięciu strony zwykle chcą być w jakiś sposób zabezpieczone w sytuacji, kiedy umowa nie zostanie bezproblemowo wypełniona na pierwszym z etapów. Taki jest cel umowy przedwstępnej.
Rząd odbiera 500+ osobom w wyjątkowej potrzebie – rodzicom samotnie wychowującym potomstwo, którzy mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, z wynagrodzenia, za którą pokryją koszty opiekunki lub żłobka dla dziecka, za czas spędzany w pracy, a także koszty utrzymania dla siebie i dziecka.
Zdarza się, że musimy zapłacić pewną kwotę z jakiegoś powodu i jesteśmy z tego powodu wyjątkowo nieszczęśliwi – nikt nie chce płacić kar i mandatów. Możliwe jest powstanie wielu różnych zobowiązań finansowych. Bywa tak, że wierzyciel długo nie dochodzi swoich roszczeń. Instytucja przedawnienia powstała, aby uregulować stosunki między podmiotami, wobec których istnieje takie zobowiązanie.
Kiedy stracimy już nadzieję na to, że dłużnik zwróci nam dług po dobroci, do akcji wchodzi komornik. Egzekucja długu następuje jeżeli istnieje tytuł wykonawczy, czyli dokument z nadaną klauzulą wykonalności, który stwierdza istnienie obowiązku świadczenia w stosunku do drugiej osoby – spłaty długu. To właśnie klauzula wykonalności umożliwia interwencję komornikowi. Co zrobić, gdy komornik nie jest w stanie odzyskać naszych pieniędzy?
Wielu osobom zdaje się, że nieuwzględnienie jakieś osoby w swoim testamencie jest równoznaczne z jej wydziedziczeniem – w końcu jeżeli nie napisałem, że jej coś zostawiam, to znaczy, że jej nie zostawiam. Logiczne, prawda? No właśnie nie do końca. Pisaliśmy już o prawie do zachowku w artykule dotyczącym różnic pomiędzy dziedziczeniem z ustawy a dziedziczeniem z testamentu. Co musisz zrobić, żeby skutecznie wykluczyć osobę z prawem do zachowku z dziedziczenia?
Chociaż mogłoby się zdawać, że ścieżka freelancera szybko przegra w porównaniach z bezpieczną, stałą posadką na etacie, coraz więcej osób decyduje się na zarabianie na własny rachunek i według własnych zasad. Ta forma zarobkowania nie jest dla każdego, chociaż posiada liczne zalety. Narosło według niej wiele mitów.
Muzyka łagodzi obyczaje, ale może przysporzyć nerwów, gdy okaże się, że przyjdzie nam zapłacić za nią srogo, a raczej za puszczanie jej w swoim zakładzie bez licencji. Przedsiębiorca ma wiele wydatków – nie potrzebuje dodatkowych w postaci kar pieniężnych, a tym bardziej w postaci stresu. Kiedy trzeba zapłacić za możliwość puszczania muzyki w lokalu, w którym pracujemy?
Nie jest łatwo otworzyć własną firmę – zwłaszcza, że już na samym początku podatki zabierają wielką część zarobku… Nie koniecznie wiadomo, na co są wydawane przez szczęśliwie panujących – a jednak nie da się legalnie pracować i rozwijać przedsiębiorstwa bez oddawania tej części państwu. Do tego dochodzą składki, koszty prowadzenia działalności.
Nie zawsze „majster” jest najlepszym przyjacielem zamawiającego usługę. Na forach dotyczących remontów znajdziemy od groma skarg na nierzetelnych wykonawców i oszustów, a także wiele pytań, co zrobić, kiedy już zapłaciliśmy, a efekt mija się z obiecanym. Nie dotyczy to oczywiście jedynie usług budowlanych i remontowych, ale np. występów artystycznych na uroczystościach lub imprezach i wielu innych rodzajów usług. Z jakimi problemami możemy się spotkać?
Podjąłeś wreszcie decyzję, aby sprzedać… cokolwiek by to nie było (mieszkanie, dom, garaż, lokal użytkowy), z czym od lat nie działo się nic poza tym, że stało puste i nęciło kilkunastoletnich grafficiarzy i chuliganów? Jeżeli jesteś wreszcie gotowy, pamiętaj – sprzedaż nieruchomości nie jest taką łatwą sprawą i jeżeli nie zrobisz tego porządnie, możesz narazić się na straty i problemy.
Firma zwykle ma jakieś swoje wewnętrzne przepisy, zebrane w postaci oficjalnych dokumentów. Regulują one sposób wykonywania pracy, organizację pracy i porządek w biurze. Regulamin pracy jest układany przez pracodawcę i zawiera prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawcy. Ustalenie takiego regulaminu poprawia funkcjonowanie firmy, ułatwia rozwiązywanie konfliktów oraz chroni zarówno pracownika i pracodawcę.
Dzieci to nie tylko wielka miłość, ale także potężny wydatek. Wraz z wiekiem dziecka jego potrzeby rosną, a z potrzebami także koszty – podręczniki szkolne, wycieczki, zajęcia dodatkowe. A przecież chcemy, żeby nasze dziecko miało to co najlepsze.
Na szczęście zasądzona przez sąd pierwsza kwota alimentów, nie jest ostateczna. Jak uzyskać podwyższenie alimentów na dziecko?
Możemy płacić komuś alimenty lub je otrzymywać – niezależnie od tego czy otrzymujemy pewną kwotę, czy mamy obowiązek łożyć pieniądze na czyjeś utrzymanie, warto wiedzieć w jakiej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa. Pomoże to nam zachować wsparcie finansowe najdłużej jak to możliwe czy też przerwanie obowiązku alimentacyjnego, jeżeli nie ma już powodów, dla których mielibyśmy wspierać kogoś pieniężnie.
Kobieta w ciąży może pracować i sporo pań nie korzysta z chorobowego tak długo, jak tylko jest w stanie chodzić do pracy i nie czuje się niekomfortowo. Jednak, jeżeli zaszłaś w ciążę niedługo po zatrudnieniu lub podpisałaś umowę będąc w ciąży, możesz w oczach urzędników ZUSu być osobą, która nie podlega ubezpieczeniu i nie ma prawa do zasiłków. Jak to możliwe?
Kobieta, która wychowała minimum czwórkę dzieci otrzymywać miałaby od państwa minimalną emeryturę (na dzień dzisiejszy 1029,80 zł brutto) , nawet jeżeli nie przepracowała odpowiedniego okresu. Kontrowersyjny pomysł? Dla tych z nas, którzy łączą obowiązki zawodowe z obowiązkiem wobec rodziny pomysł może wydawać się śmieszny.
Połączenie spółek musi się opłacać pod względem biznesowym. Dzięki niemu spółki mogą skoncentrować kapitał obu przedsiębiorstw i zwiększyć efektywność działania. Pozwala to na zwiększenie zasięgu firmy na rynku. Łączenie się spółek może też umożliwić przejęcie kontroli lub majątku drugiej spółki w łatwiejszy, mniej kosztowny sposób.
Mamy różną wrażliwość i charaktery, więc różne zachowania będą nam przeszkadzać mniej lub bardziej. Nie zawsze oznacza to mobbing, bo w różnych biurach atmosfera i bezpośredniość jest na różnym poziomie. Na początku, jeżeli nam one nie odpowiadają, może powinniśmy poszukać innej pracy lub dać do zrozumienia osobom przekraczającym pewne granice, że sobie tego nie życzysz. Jak więcej rozpoznać, kiedy mamy już do czynienia z mobbingiem?
To dla nas logiczne, że alimenty pobiera się od byłego małżonka, tymczasem rozwód nie jest jedyną przesłanką dla sądu do nakazania drugiemu małżonkowi łożenia środków na utrzymanie rodziny. Nie są to w zasadzie alimenty, bo te sąd może zasądzić dopiero po rozwodzie, a jednak można żądać, aby sąd zobowiązał drugiego małżonka do łożenia na potrzeby rodziny.
Chociaż przysięgając sobie, że będziemy się kochać i szanować do końca życia, trudno nam uwierzyć, że uczucie może kiedyś zgasnąć lub co gorsza zamienić się we wzajemną pogardę, ludzie się zmieniają i zmienia się to, jak czujemy. W Polsce rozwody są coraz częstsze. Kiedy dojdziemy do wniosku, że nie potrafimy już razem żyć, zaczynamy się […]
Cuda się zdarzają! Czasami pracodawca wypłaci nam więcej pieniędzy, niż rzeczywiście nam się należało. Czasami w uznaniu dla naszych zasług… Częściej zdarza się to przez przypadek. Czy wolno nam zachować omyłkowo wypłacony dodatek do wynagrodzenia?
Dziedziczeniem nazywamy nabycie majątku (lub obowiązków majątkowych, np. długów) po zmarłym. Odbyć się to może na podstawie testamentu lub zasad określonych w Kodeksie cywilnym. Pierwszeństwo przed zasadami ustawowymi mają postanowienia zawarte w testamencie. W przypadku niepozostawienia testamentu przez spadkodawcę majątek i długi dzielone są zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego.
Złożenie wniosku do CIDEG wymaga od nas zdecydowania się na formę opodatkowania dochodu z działalności, a także wiedzy na kilka innych tematów, chociażby najprostszego rozliczenia czy prowadzenie działalności będzie nam się opłacać – czy będziemy płatnikami VAT-u, jakie składki trzeba miesięcznie pokrywać i jakie będą koszty prowadzenia przez nas działalności.
Przyjęcie spadku może nie wyjść nam na dobre – zwłaszcza jeżeli nie zainteresujemy się tym, co wchodzi w jego skład. Spadkiem mogą być co prawda bogactwa, ale możliwe, że zmarły pozostawił po sobie długi. Całe szczęście, że spadków można się zrzekać…
Mówi się, że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda… My może ze względu na dobre wychowanie nie zaglądamy, ale na pewno na pewno zajrzy rząd, a przynajmniej dopilnuje, żebyśmy zapłacili od darowizny podatek, jeżeli akurat prawo na to pozwala.
Właściciel może zażyczyć sobie eksmitowania niechcianych lokatorów, jeżeli samowolnie i nielegalnie zajęli jego lokal. Podstawą do wnioskowania o eksmisję jest też upłynięcie okresu, na których została podpisana umowa najmu lub niewywiązywanie się z tej umowy przez właściciela.
Zakaz konkurencji… Jest on wprowadzany również wówczas, gdy zatrudniony pracownik ma dostęp do informacji niezwykle istotnych, których upublicznienie mogłoby prowadzić do poniesienia szkody przez pracodawcę.
Na pewno wielu z nas miało chociaż raz w życiu trudności z wynajmowaniem mieszkania – nie chodzi wcale o niedostępność mieszkań w dobrych lokalizacjach i ich niski standard, nie chodzi nawet o cenę. Problemem mogą okazać się ludzie. Nie ważne czy wynajmujemy lokal komuś czy dla siebie – najemcy mogą być równie irytujący jak wynajmujący.
Squatowanie stało się charakterystycznym zachowaniem dla grup anarchistycznych. Chociaż w wielu krajach na świecie squaty są nielegalne, wciąż wiele jest ich w Amsterdamie i Barcelonie. Gdzieniegdzie squatersi są bardziej zasymilowani. Spora ich część W Berlinie wynajmuje budynki w dobrych cenach od miasta i tworzy tam centra alternatywnej kultury – squaty to bowiem nie tylko budynki, ale też symbole pewnych idei, domy i miejsca pracy artystów.
Często windykatorowi chodzi o dług, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy lub zapomnieliśmy. Wyprowadzaliśmy się. Rozwiązywaliśmy umowy – zapomnieliśmy o ostatniej fakturze albo ktoś wprowadził nas w błąd co do należności względem jakiejś firmy. Nigdy już nie wróciliśmy do tej skrzynki pocztowej, ale wszelka dokumentacja była wysyłana właśnie tam…
Małżeństwa – chociaż w teorii zawierane powinny być z miłości – często łączą niedopasowane pary, które szybko decydują się na przerwanie więzów małżeńskich. Bywa, że płomień miłości wygasa lub po latach (a w niektórych przypadkach miesiącach) dochodzimy do wniosku, że małżeństwo ze względu na dobro potomków, żądanie rodziców lub jakiegokolwiek innego powodu było złym wyjściem. Celem rozwodu jest poprawienie sytuacji – uzyskanie możliwości bycia szczęśliwym.