PRAWO ŁATWIEJ

Rozdzieleni – co zrobić, gdy jeden z rodziców, utrudnia kontakty z dzieckiem?

17.03.2019

Rozdzieleni – co zrobić, gdy jeden z rodziców, utrudnia kontakty z dzieckiem?

porada prawna, prawo rodzinne, rozwód, rozwód międzynarodowy, rozwód par międzynarodowych, orzekanie o winie, prawa rozdzicielskie,utrudnianie kontaktów z dzieckiem

porada prawna, prawo rodzinne, rozwód, rozwód międzynarodowy, rozwód par międzynarodowych, orzekanie o winie, prawa rozdzicielskie,utrudnianie kontaktów z dzieckiem

 

 

 

W 2011 roku szacowało się, że w Polsce model rodziny „dziecko + matka” stanowił 20% a wszystkich rodzin, natomiast model „dziecko + ojciec” jedynie 3%. Od tego czasu minęło sporo czasu, ale przeglądając fora dotyczące rozwodów i opieki na dzieckiem, wciąż znaleźć można pełne żalu wpisy ojców, którzy widują swoje dzieci jedynie dwa razy w tygodniu, ponieważ popularne jest założenie, że dziecko powinno mieszkać z matką.

 

 

Walka rodziców

 

 

Na tej cierpią najczęściej dzieci, które stale trwają w stresowej sytuacji, ponieważ każde spotkanie rodziców, nawet podczas przekazania dziecka podczas widzeń obfituje w wyrzuty, szyderstwa i nieprzyjemne wymiany zdań. Rodzice potrafią być do tego stopnia skłóceni, że dziecko zaczynają wykorzystywać jako broń w walce ze swoim eks-partnerem.

 

 

Na stronach internetowych z darmowymi poradami prawnymi wielu rodziców skarży się na to, że mimo wyznaczenia dat widzeń przez sąd, drugi rodzic utrudnia im spędzanie czasu z pociechami i nastawia te przeciwko nim. Zacznijmy jednak od początku…

 

 

Uregulowanie kontaktów

 

 

Rodzice po rozwodzie bardzo często nie tylko nie mogą, ale po prostu nie chcą się dogadać, jeżeli chodzi o ustalenie spotkań z dzieckiem. W obliczu konfliktu, jeden z rodziców powinien złożyć do Sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Warto od razu przemyśleć swój rozkład dnia i rozkład dnia dziecka i pamiętać, że o ile w przypadku rozstania we względnej zgodzie te godziny i daty spotkań mogą być plastyczne, o tyle rozgniewany na nasz eksmałżonek może wymagać, abyśmy sztywno trzymali się ustalonych przez sąd godzin.

 

 

Istotny jest też plan dnia dziecka – to do której dziecko jest w szkole, czy ma zajęcia dodatkowe i czas wolny dla siebie. We wniosku przedstawiamy swoje propozycje, ale warto wziąć w nim pod uwagę nie tylko swoje potrzeby. Opisujemy dokładnie, że kontakty miałyby mieć miejsce w konkretne dni i o konkretnych godzinach. Wybierz takie godziny, które będą stałe i raczej niezmienne.

 

 

Możemy również wnioskować o uregulowanie sposobu spędzania okresów wolnych od szkoły – świat, ferii zimowych i letnich wakacji, a także określenie tego, jak wyglądać mają takie widzenia. Warto ustalić, czy widzenie będzie odbywało się bez nadzoru czy wyłącznie w obecności innych osób, a także gdzie rodzic będzie spotykał się z dzieckiem. Ustaleniu przez sąd mogą ulec kwestie szczegółowe, jak to kto będzie przywoził i odwoził dziecko po kontakcie oraz jak powinno być ono przygotowane do spotkania.

 

 

Gdy rodzic nie stosuje się do ustaleń sądu…

 

 

Co teraz? Niby czarno na białym jest, że widzimy się w te i te dni, a w rzeczywistości matka lub ojciec nie wypuszczają dziecka z domu, albo wyjeżdżają w dni widzeń regularnie utrudniając kontakt. Wówczas pozostaje wnioskować do sądu o zagrożenie rodzicowi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej za każdorazowe naruszenie ustaleń dotyczących kontaktów.

 

 

Określona przez sąd kwota jest płacona na ręce drugiego rodzica. Chodzi o to, żeby ta kwota była odpowiednio wysoka, żeby „motywowała” rodzica łamiącego ustalenia, do stosowania się do nich. Sąd jednak nie zasądzi kwoty wyższej niż pozwalają na to możliwości zarobkowe rodzica, który zostanie zobowiązany do zapłaty. Prawo nie jest niestety idealne – samo zagrożenie karą nie powoduje natychmiastowego zobowiązania do zapłaty. Dopiero po postanowieniu sądu za każde kolejne naruszenie, które dopiero nastąpi, osoba będzie obciążana karą.

 

 

Istotne jest wystąpienie wtedy z wnioskiem o wymierzenie konkretnej kary pieniężnej za dane naruszenie. Konieczne jest podanie daty naruszenia ustaleń oraz okoliczności.

 

 

A dziecko? Jak się go nie widziało, tak się go nie widzi dalej…

 

 

Czy da się przyspieszyć egzekucję kontaktów z dzieckiem?

 

 

Często już w trakcie sprawy rozwodowej możemy wywnioskować, jak od tej pory będą wyglądały nasze kontakty z eksmałżonkiem. W końcu już wówczas zaczynamy rozmawiać o tym, jak będzie wyglądać przyszłość naszego dziecka. Jeżeli mamy tzw. uzasadnioną obawę, że postanowienie o kontaktach może zostać naruszone, sąd ma możliwość zagrożenia nakazaniem zapłaty kary o konkretnej wysokości już w trakcie uregulowania terminów kontaktów.

 

 

Podejrzenie, że dojdzie do naruszenia, należy wyrazić już w swoim wniosku o uregulowanie kontaktów, wnioskując o podobne rozwiązanie sprawy, gdyż sąd niestety nie może tego dokonać automatycznie, bez naszego wniosku.

 

 

Jeżeli złożymy taki wniosek, przyda się chociażby cień dowodu na to, że taka sytuacja może mieć miejsce. Należy przedstawić w tym celu korespondencje – wiadomości sms, maile, zeznania świadków, które mogą stanowić potwierdzenie faktu utrudniania kontaktów.

 

 

Zabezpieczenie kontaktów

 

 

Jeżeli złożymy stosowny wniosek, sąd może w trakcie toczącej się sprawy zabezpieczyć terminy kontaktów i nie trzeba z nimi czekać, tylko można od razu rozpocząć widzenia, jeszcze zanim zakończy się postępowanie. Istotne zwłaszcza wówczas, gdy do czynienia mamy z trudną i długą sprawą rozwodową.

 

 

Prawo nie jest idealne, jeżeli więc wiemy, że eksmałżonek może nam utrudniać kontakty z dzieckiem, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, który zaleci jak postępować w zaistniałej sytuacji.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa