PRAWO ŁATWIEJ

Smsy i wiadomości e-mail – czy mogą być dowodami w sprawie sądowej?

10.03.2019

Smsy i wiadomości e-mail – czy mogą być dowodami w sprawie sądowej?

 

 

 

Od wielu lat mamy dostęp do telefonów komórkowych. Większość z nas korzysta już ze smartfonów, mniej liczni wykorzystują jeszcze stare aparaty nieposiadające systemów operacyjnych typu Android, Windows Mobile, itd. Faktem jest, że niemal wszystkie telefony komórkowe dają możliwość wykonywania połączeń, wysyłania SMSów, ale także nagrywania filmów, dźwięków, robienia zdjęć i korzystania z aplikacji służących do komunikowania się z innymi użytkownikami sieci. Czy tego typu treści mogą stanowić dowód w sprawie sądowej?

 

 

 

Nie zawsze możesz wykorzystać zdjęcia i filmy nagrane telefonem

 

 

 

Chociaż prawnicy skłaniają się do twierdzenia, że materiały wykonane przez urządzenia nagrywające powinny być brane pod uwagę przez sąd, np. w przypadku wykroczeń drogowych lub innych sytuacji, kiedy nagranie pozostaje często jedynym dowodem na dokonanie wykroczenia. Sądy nie akceptują wszystkich materiałów bez zastanowienia. Dokładnie określa się wartość przedstawionego dowodu i najczęściej nagrania i zdjęcia są traktowane jako dowody pomocnicze.

 

 

 

Problem może też pojawić się w przypadku nagrań nie tylko wideo, ale i głosowych rozmów i zdarzeń, których uczestnicy nie wyrażą zgody na nagrywanie. Nagrywający powinien nagrywać jedynie rozmowy, w których sam brał udział. Co nieco pisaliśmy o nagrywaniu innych osób przy okazji artykułu o nagrywaniu pracowników, który możecie przeczytać tutaj.

 

 

Dowody mogą zostać nawet odrzucone, jeżeli ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a rozpoznanie nagranych postaci może być utrudnione. Wymaga też podkreślenia, że bez nagrania wideo niejednokrotnie ciężko jest jednoznacznie zidentyfikować do kogo należą głosy na nagraniu.

 

 

 

Fałszywy SMS-dowód?

 

 

 

Jeżeli chcemy, żeby nasze wiadomości tekstowe lub MMSy, zawierające jakieś kluczowe informacje dla rozwiązania naszej sprawy, mamy obowiązek uzyskania potwierdzenia od operatora, że naprawdę została ona wysłana. Konieczne będzie też przedstawienie bilingu połączeń. Bez tych dokumentów, wymienione z drugą osobą wiadomości nie zostaną uznane za dowód w sprawie.

 

 

 

Nawet jeżeli dostarczysz wszystkie wymagane dowody, sąd nadal może odmówić rozpatrywania dowodów w postaci wiadomości tekstowej. Dowiedziono bowiem, że wiadomości przesyłane telefonicznie w tej formie można modyfikować…, ze względu na istnienie takiej możliwości, sąd może stwierdzić, że istnieją przesłanki, aby twierdzić, że ktoś manipulował treścią lub datą wysłania wiadomości, może odrzucić dowód.

 

 

 

E-dowód? Jak to jest z mailami?

 

 

 

Nie ma konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów w przypadku wiadomości e-mail. Nie oznacza to jednak, że sąd zawsze pozytywnie oceni taki dowód. Musi być on wiarygodny, co znaczy, że trzeba być w stanie powiązać przesłaną wiadomość z konkretnym adresem mailowym lub IP komputera. To niezbędne, zwłaszcza gdy do czynienia mamy ze sprawami dotyczącymi zobowiązań deklarowanych mailowo. Konieczne jest wykazanie, który z podmiotów składał oświadczenie woli.

 

 

 

Chociaż w wielu przypadkach sąd może nie wziąć pod uwagę przedstawionych przez nas dowodów, jeżeli uważamy, że dane treści mogą w istotny sposób dowieść naszych racji, warto podjąć próbę i nie poddawać się. Jeżeli nie jesteście pewni, czy uda Wam się wygrać sprawę, możemy pomóc Wam rozwiać wątpliwości, odnosząc się do naszego doświadczenia w wielu działach prawa. Zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa