PRAWO ŁATWIEJ

W jaki sposób prawnik może pomóc klientowi w sprawie rozwodowej?

17.03.2019

W jaki sposób prawnik może pomóc klientowi w sprawie rozwodowej?

porada prawna, prawo rodzinne, rozwód, rozwód międzynarodowy, rozwód par międzynarodowych, orzekanie o winie, prawa rozdzicielskie,utrudnianie kontaktów z dzieckiem

porada prawna, prawo rodzinne, rozwód, rozwód międzynarodowy, rozwód par międzynarodowych, orzekanie o winie, prawa rozdzicielskie,utrudnianie kontaktów z dzieckiem

 

 

 

Wiele osób, które decydują się na rozwód, walczy z niepewnością – korzystać z pomocy prawnika, czy nie? Zastanawiają się, czy nie lepiej załatwić sprawę samodzielnie. W końcu specjalista to dodatkowy wydatek. Nie ulega jednak wątpliwości, że wsparcie prawnika może się przydać. Za tym stwierdzeniem świadczy przede wszystkim ilość zapytań dotyczących kwestii rozwodowych i opiekuńczych, które pojawiają się na licznych forach internetowych. W tym artykule rozjaśnimy, w czym pomóc może Ci prawnik w czasie rozwodu.

 

 

Skrócony czas postępowania rozwodowego

 

 

Nie można się dziwić faktowi, że małżonkowie zakładający sprawę o rozwód marzą o jej szybkim zakończeniu. Rozwód nie jest przyjemną sprawą. Jeżeli się na niego decydujemy, to głównie dlatego, że chcemy zamknąć pewien etap w naszym życiu i zacząć inny. Co prawda radca prawny nie może w magiczny sposób wcisnąć nas na rozprawę tydzień wcześniej, niż to zaplanowane, ale jeżeli pozwolimy mu złożyć za nas pozew, zatroszczy się o to, żeby w dokumentach nie było żadnych braków.

 

 

Uniknąć w ten sposób można bardzo częstych wezwań sądu do uzupełnienia brakujących dokumentów, które bez większego sensu odsuwałyby w czasie wyznaczenia daty rozprawy. Różne pomyłki mogą się zdarzyć, jeżeli samodzielnie piszemy pozew. Internet, wbrew obiegowym opiniom, nie jest pewnym źródłem informacji na ten temat.

 

 

Konieczność dodatkowej wymiany korespondencji między stronami a Sądem może prowadzić już na samym początku do opóźnień rzędu kilku tygodniu, podczas gdy można tego uniknąć powierzając napisanie pozwu doświadczonemu prawnikowi. Po złożeniu zrozumiałego i jasnego pozwu Sąd chętniej wyznaczy bliski termin rozprawy, niż jeżeli otrzyma pozew o treści, która będzie nie do końca zrozumiała lub przedstawi sprawę, jako bardziej skomplikowaną, niż w rzeczywistości jest.

 

 

Gdy wolelibyśmy nie spotykać się z – już niedługo byłym – współmałżonkiem

 

 

Ustanowienie pełnomocnika w sprawie o rozwód zdecydowanie ogranicza konieczność pojawiania się w Sądzie. Najczęściej – jeżeli wyznaczymy sobie prawnika, który będzie nas reprezentował – w sądzie będziemy musieli pojawić się tylko raz, aby Sąd mógł nas osobiście przesłuchać. W innych sytuacjach możemy być reprezentowani przez pełnomocnika, który w naszym imieniu będzie np. przesłuchiwać świadków i składać zatwierdzone przez nas wnioski.

 

 

Prawnik będzie nam doradzać, na każdym etapie rozprawy. Pamiętaj, że jemu także zależy na Twoim zadowoleniu z zakończenia sprawy i jego usług. Da Ci znać, kiedy dobro sprawy będzie wymagało Twojej obecności w sądzie lub współpracy w momentach, w których teoretycznie Twoja obecność nie będzie obowiązkowa.

 

 

Jeżeli chcesz uniknąć kontaktów ze swoim byłym partnerem/partnerką wystarczy, że poinformujesz o tym swojego pełnomocnika.

 

 

Tzw. „święty spokój”

 

 

Rozwód może wywoływać bardzo silne emocje. Podczas rozprawy cenna jest chłodna logika i spokój – im spójniejsza będzie Twoja wypowiedź i trafniejsze argumenty, tym bardziej prawdopodobne, że wyrok sądu będzie zgody z Twoimi oczekiwaniami. Sama obecność prawnika zwiększy Twoją pewność siebie, da Ci komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że na Sali obecny będzie Sąd i Twoja małżonka/małżonek, najpewniej także ze wsparciem.

 

 

Twój pełnomocnik pomoże Ci także dźwigać ciężar tej sytuacji poza salą rozpraw. Pamiętaj, że przed rozprawami będziesz musiał/musiała się przygotować – powiedzieć mu wszystko, co może mieć znaczenie w sprawie. Prawnik okaże Ci zrozumienie – nie ma za zadanie Cię oceniać, ale dołożyć wszelkich starań, żeby sprawa skończyła się w taki sposób, na jakim Ci zależy.

 

 

Skutki na całe życie

 

 

Rozwód niesie czasami konsekwencje, z którymi będziemy musieli żyć – jeżeli nie przez całe życie, to bardzo długo… Mowa oczywiście o obowiązku alimentacyjnym. Nie lekceważ takiej możliwości, bo obciążenie takim obowiązkiem, może Cię kosztować obniżenie komfortu Twojego życia w przyszłości. Szczególnie wówczas, gdy podejrzewasz, że druga strona sprawy zatrudniła specjalistę, warto samemu skorzystać z pomocy profesjonalisty.

 

 

Prawnik zajmujący się sprawami z zakresu prawa cywilnego wie jak zabezpieczyć potrzeby swojego klienta. W każdej sprawie zdarzyć może się manipulowanie dowodami i zeznaniami, mówiąc prościej – zeznając prawdę i teoretycznie mając prawo po swojej stronie, można przegrać sprawę. Jest wiele spraw, o których osoby, które na co dzień nie zajmują się prawem, nie wiedzą. Mało kto wie o tym, że obowiązkiem alimentacyjnym obciążonym można zostać jeszcze przed rozwodem.

 

 

Odwołać się czy nie?

 

 

Nie każda sprawa jest łatwa. Dlatego czasami słyszymy, że ktoś ostatecznie wygrał sprawę w wyniku apelacji. Jeżeli zdaje Ci się, że wyrok nie będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami i będziesz czuł się pokrzywdzony, prawnik pomoże Ci ocenić czy jest sens odwołania się od orzeczenia Sądu i ponoszenia kolejnych kosztów.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa