PRAWO ŁATWIEJ

Wychowujesz samotnie dziecko? Rząd zabiera 500+ samotnym rodzicom

06.12.2018

Wychowujesz samotnie dziecko? Rząd zabiera 500+ samotnym rodzicom

Rząd zabiera alimenty samotnym rodzicom Kancelaria radców prawnych Dubiel i Sawinda Warszawa

Rząd zabiera alimenty samotnym rodzicom Kancelaria radców prawnych Dubiel i Sawinda Warszawa

A miało być tak pięknie…

 

 

 

Najpierw rodzice musieli pożegnać się z dodatkiem na pierwsze dziecko, jeżeli dochód na osobę w rodzinie przekroczył 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych). Teraz rząd odbiera 500+ osobom w wyjątkowej potrzebie – rodzicom samotnie wychowującym potomstwo. Tymczasem są to osoby, których sytuacja życiowa jest szczególnie trudna, bowiem nierzadko mają oni problem ze znalezieniem pracy, a uzyskiwane wynagrodzenie nie zawsze pozwala na opłacenie żłobka czy opiekunki.  Mimo, że świadczenie 500+ na drugie i kolejne dzieci miało być oczywistością, Ministerstwo Rodziny nakazuje gminom wstrzymać wypłaty 500+, jeżeli dany rodzic nie wnioskował o alimenty.

 

 

 

Komu przysługuje 500+?

 

 

 

Zgodnie z ustawą świadczenie otrzymać można na pierwsze i każde kolejne dziecko. Co prawda na pierwsze dziecko pieniądze otrzymają jedynie rodziny, w których dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (lub 1200 zł jeżeli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności).

 

 

 

Na każde kolejne dziecko świadczenie otrzymać mogą otrzymać wszyscy bez względu na dochód – przynajmniej tak było w teorii do tej pory.


Trzeba wnioskować o alimenty

 

 

 

Decyzja Ministerstwa może wynikać z praktyk osób żyjących w nieformalnych związkach. Takie osoby nie zawierając związków małżeńskich mogą zgłosić się, jako samotny rodzic do programu. Mają wówczas większe prawdopodobieństwo, że nie przekroczą śmieszących wielu obywateli progów dochodu na osobę – 800 zł to kwota, za którą nie tylko nie da się utrzymać, ale często nawet wynająć mieszkania w mieście.

 

 

 

W 2017 roku przepisy zmieniono więc, aby zmusić partnerów do podawania rzeczywistego dochodu. Samotny partner musiał spełnić dwa warunki – nie przekroczyć progu dochodowego oraz wystąpić o alimenty od drugiego rodzica. O ile można zrozumieć takie wymagania przy świadczeniu na rzecz pierwszego dziecka, o tyle uzależnianie od jakichś warunków wypłaty świadczenia na dziecko drugie i kolejne, jest zupełnie sprzeczne z zasadami całego programu. Tymczasem po cichu resort rodziny wydał gminom polecenie wstrzymania wypłat 500+ nie tylko na pierwsze, ale na każde kolejne dziecko, osobom, które wychowują dzieci samotnie, a nie mają zasądzonych alimentów. Z dnia na dzień samotni rodzice zostali pozbawieni często jedynego wsparcia od państwa, które pomagało im funkcjonować.

 

 

 

Na razie nieliczni pokrzywdzeni rodzice występują skutecznie na drogę postępowania sądowego (Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził prawa do świadczenia). Niestety resort traktuje wyrok jako incydentalny i nie zamierza rozciągać jego działania na sprawy innych rodziców samotnie wychowujących dzieci.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa