PRAWO ŁATWIEJ

Zasady darowizny – co można darować, komu i jakie podatki nas obowiązują?

13.10.2018

Zasady darowizny – co można darować, komu i jakie podatki nas obowiązują?

Podatek od darowizny Kancelaria radców prawnych Dubiel & Sawinda mazowieckie

Podatek od darowizny Kancelaria radców prawnych Dubiel & Sawinda mazowieckie

Mówi się, że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda… My może ze względu na dobre wychowanie nie zaglądamy, ale na pewno na pewno zajrzy rząd, a przynajmniej dopilnuje, żebyśmy zapłacili od darowizny podatek, jeżeli akurat prawo na to pozwala.

 

Czym jest darowizna

 

Darowizną jest nieodpłatne przekazanie drugiej osobie swojej własności, części swojego majątku. Podczas tej czynności powstaje zobowiązanie podatkowe w postaci podatku od spadku i darowizn. Dawanie „prezentów” jest w naszym kraju dosyć kosztowne, bo podatek wynieść może od 3 do 20% od tej części darowizny, która przekracza kwotę wolną od podatku. Nic więc dziwnego, że niewiele osób preferuje ten sposób przekazywania sobie własności.

Kto musi płacić za „prezent”?

 

Zapłacą wszyscy… – i choć może to brzmieć dramatycznie, jest to prawda. Jeżeli przekroczymy kwotę wolną od podatku, która jest różna w zależności od tego, do której z trzech grup należymy. Decyduje stopień pokrewieństwa:

 

->Kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł dla bliskiej rodziny, tj. małżonka, zstępnych (syna, córki, wnuków oraz prawnuków), wstępnych (matki, ojca, dziadków), pasierbów, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy i teściów.

->Nieco niższa kwota wolna od podatku w wysokości 7276 zł przyznana jest dalszej rodzinie czyli zstępnym rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

->Najniższa kwota wolna od podatku to 4902 zł i obowiązuje wszystkich innych nabywców darowizny.

 

Podatek od darowizny uiszcza nabywca, ale nie w każdym przypadku.

 

Oczywiście konieczność uiszczenia podatku istnieje jedynie w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku, więc o ile nie dostaliśmy na urodziny nowego auta, nie mamy czym się przejmować. W ramach pierwszej grupy, która ma najwyższą kwotę wolną od podatku, wyróżnia się także tzw. grupę 0, której nie obowiązuje żaden podatek. Należy do nich najbliższa rodzina czyli małżonek, zstępni oraz wstępni, a także ojczym i macocha.

 

Nie należy jednak zapominać o zgłoszeniu darowizny, która wykracza poza kwotę wolną od podatku, nawet jeżeli my nie jesteśmy zobligowani do jego zapłacenia. Darowiznę trzeba udokumentować. Nie jest konieczne zgłaszanie darowizny, jeżeli była niższa od kwoty wolnej od podatku.

 

Zgłaszamy fakt w właściwym nam (obdarowanym) urzędzie skarbowym chyba, że mowa o darowaniu nieruchomości, wówczas konieczne jest zgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym w miejscu położenia nabytego lokalu. W przypadku nabycia nieruchomości konieczne jest także zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.  Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od momentu zawarcia umowy darowizny.

 

Podatek od prezentów ślubnych? 

 

Swego czasu głośno było o tym, co wielu Polaków musiało uznać zamachem na prywatność i chociaż trudno uwierzyć w to, że urzędnicy czają się na progu sal weselnych, to krążące plotki o tym, że młodzi małżonkowie są na celowniku urzędu skarbowego mogło nie być wyssane z palca. Nie przyszłoby nam pewnie do głowy, żeby zgłaszać prezenty ślubne jako darowiznę, bo i w większości przypadków nie ma takiej konieczności – wartość większości ślubnych podarków zdecydowanie jest poniżej kwoty wolnej od podatku.

 

Jeżeli jednak młodzi za własne środki nabędą nieruchomość, może pojawić się przypuszczenie, że wśród tych środków znajduje się okrągła sumka zdobyta z kopert, a wówczas mogą znaleźć się na celowniku fiskusa. Urząd skarbowy może zechcieć sprawdzić czy na tą kwotę składają się dochody z nieujawnionych źródeł.

 

Dla własnego bezpieczeństwa trzeba pamiętać, że jeżeli wartość wszystkich prezentów przekroczy limit w ciągu 5 lat, należy ją zgłosić, aby uniknąć karnego podatku w wysokości 20%.

 

Konsekwencje nieopłacenia podatku.

 

Przewina także jest srogo opodatkowana, bo jeżeli nie zgłosimy w urzędzie skarbowym otrzymania darowizny grozi nam opodatkowanie karną stawką podatku – aż 20%! Lepiej nie drżeć przed czynnościami sprawdzającymi i pamiętać zapłacić podatek, jeżeli otrzymaliśmy wyjątkowo wartościowy prezent i nie należymy do grupy 0. Poza tą sankcyjną stawką podatku można też oczekiwać odpowiedzialnością karną skarbową, której wysokość zależna jest od wysokości podatku.

 

Jeżeli jednak o nabyciu nabywca dowiaduje się po upływie 6 miesięcznego terminu, może skorzystać ze zwolnienia z podatku, jeżeli zgłosi darowiznę nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu – oczywiście trzeba też przekonać urząd skarbowy o tym, że rzeczywiście jest możliwe, że dowiedzieliśmy się o nabyciu darowizny z opóźnieniem. To może być już trudne, a urząd skarbowy nie jest skory do umarzania podatku.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa