PRAWO ŁATWIEJ

Zwolnienie chorobowe na opiekę nad chorym dzieckiem – jak to działa?

25.03.2019

Zwolnienie chorobowe na opiekę nad chorym dzieckiem – jak to działa?

Zwolnienie chorobowe na opiekę nad dzieckiem Warszawa Prawo

Zwolnienie chorobowe na opiekę nad dzieckiem Warszawa Prawo

 

 

 

Jeżeli masz dziecko, na pewno zdarzyło Ci się chociaż zastanawiać, nad wzięciem zwolnienia lekarskiego na chorego dziecko. Zwłaszcza kiedy nasze dziecko jest jeszcze małe, szczególnie potrzebuje opieki swojego rodzica, dlatego kodeks pracy przewidział możliwość skorzystania z usprawiedliwionych dni wolnych, które można poświęcić na zajmowanie się chorym dzieckiem.

 

 

 

Komu i ile?

 

 

 

Możliwość skorzystania z zwolnienia lekarskiego z pracy daje sytuacja, w której pozostajemy w stosunku pracy. Do skorzystania ze zwolnienia chorobowego uprawnieni są ci rodzice (zarówno matka, jak i ojciec), którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą lub świadczymy pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną, aby móc skorzystać z zasiłku opiekuńczego, musimy sami opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

 

 

 

Ilość dni, które pracownik może przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem, jest ograniczona, jednak długość takie urlopu zależy także od wieku dzieci. Aż 60 dni urlopu mogą wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego rodzice dziecka, które nie ukończyło 14 lat. Później wynosi on jedynie 14 dni w roku. Te ilości dni są niezależne od ilości posiadanych dzieci i w obu przypadkach opiekunowie mają prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego.

 

 

 

Zasiłek opiekuńczy

 

 

 

Przysługuje każdemu rodzicowi, który uda się na urlop lekarski z powodu choroby dziecka i posiada ubezpieczenie chorobowe. Warto jednak pamiętać, że urlop ma służyć otoczeniu dziecka opieką w sytuacji, w której nie ma w domu nikogo, kto mógłby się nim zająć, co oznacza, ze zasiłek opiekuńczy nie należy się, jeżeli w trakcie trwania choroby dziecka w domu przebywają inne osoby, które mogłyby roztoczyć opiekę nad nieletnim.

 

 

 

Z zasiłku opiekuńczego mogą też skorzystać opiekunowie, którzy nie są rodzicami biologicznymi dziecka. Należy się on z tytułu opieki nad dzieckiem przysposobionym, przyjętym na wychowanie i utrzymanie, ale także takim które nie jest przysposobione.

 

 

 

Chorobowe… na święta…

 

 

 

Badania dotyczące wykorzystywania zwolnień i urlopów wskazują na to, że Polacy częściej chorują w okresie przedświątecznym. Szacuje się także, że około 25% zwolnień chorobowych branych w celu opieki nad dzieckiem, służy innym celom. Na co dzień o tym nie myślimy, ale ZUS może w każdej chwili przeprowadzić kontrolę, aby ustalić czy wystawione zwolnienie jest wykorzystywane we właściwy sposób przez pracownika.

 

 

 

Więcej zwolnień mających umożliwić opiekę nad chorym dzieckiem pojawia się przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą według danych zebranych przez firmę Conperio, która zajmuje się prowadzeniem audytów nieobecności w pracy związanych z chorobą. Okazuje się, że w okresach świątecznych rośnie ilość zwolnień wystawionych osobom, których stan nie miał nic wspólnego z chorobą.

 

 

Warto pamiętać, że jeżeli bierzemy urlop na dziecko – zwłaszcza jeżeli bierzemy go często – możemy doczekać się kontroli ze strony ZUSu lub naszego pracodawcy, a w efekcie pozbawieni prawa do świadczenia, jeżeli będziemy wykorzystywać przydzielony czas wolny niezgodnie z jego przeznaczeniem.

ZOBACZ WSZYSTKIE

Dubiel & Sawinda 2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe Warszawa